Συμμετοχή εκπαιδευτικών σε πρόγραμμα ERASMUS+ (Κωνσταντινούπολη)

Την περίοδο 27/9/2022-30/9/2022, ομάδα εκπαιδευτικών του σχολείου μας μετακινήθηκε στη Κωνσταντινούπολη, στο πλαίσιο της τρίτης συνάντησης του προγράμματος: ErasmuS+ KA220 SCH-Cooperation Partnership in School Education “Δημιουργία Εκπαιδευτικών Ψηφιακών Εργαλείων για μαθητές με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες”.

Εκεί φιλοξενήθηκαν μαζί με εκπαιδευτικούς άλλων εφτά χωρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, (Ρουμανία, Σλοβενία, Πολωνία, Ιρλανδία, Ισπανία, Πορτογαλία και Τουρκία) σε ένα σχολείο τυπικής εκπαίδευσης (Δημοτικό- Γυμνάσιο) , με ειδικές τάξεις και μαθητές με παράλληλη στήριξη. Επιπλέον επισκέφτηκαν το αντίστοιχο ΚΕΔΑΣΥ της περιοχής και ένα Επαγγελματικό Ειδικό Σχολείο, με μαθητές ηλικίας Λυκείου. Παρουσίασαν όπως και οι υπόλοιποι συμμετέχοντες ψηφιακά εκπαιδευτικά εργαλεία, που δημιουργήθηκαν στο σχολείο μας και αποτελούν μέρος του συνόλου που θα παραχθεί έως τη λήξη του προγράμματος και αντάλλαξαν απόψεις και εμπειρίες.